
ewozić z miejsca na miejsce. W jaki sposób? Wykorzystując do tego transport ponadgabarytowy. Określany też mianem ponadnormatywnego, służy do transportu tych ładunków, które są właśnie zbyt wysokie, czy zbyt ciężkie. W odróżnieniu od tradycyjnego, transport ciężki zawsze wymaga indywidualnego podejścia. To z kolei wiąże się z szczegółowym planowaniem oraz organizacją. Tu kluczową rolę odgrywa przygotowanie trasy tak, aby nie zniszczyć elementów infrastruktury, a jednocześnie nie zatrzymywać się przez na przykład zbyt niski wiadukt. A co z pojazdami? One również muszą być zawsze dobierane indywidualnie. Inne sprawdzą się przy przewozie elektrowni, a inne pomogą zorganizować sprawny transport maszyn.
Jak więc przetransportować nietypowy ładunek? Tylko przy pomocy wyspecjalizowanego przewoźnika.
Transport maszyn nie każdy zrealizuje
Czasami może zdarzyć się tak, że staniemy przed koniecznością przetransportowania jakiejś ciężkiej maszyny. Jak można się oczywiście łatwo domyśleć transport maszyn jest co do zasady niemożliwy zwykłą paczką pocztową. Po pierwsze bowiem maszyny z reguły ważą bardzo dużo, a ponadto zaliczana byłaby taka paczka z miejsca jako transport ponadgabarytowy. Co zatem powinniśmy robić w takiej sytuacji? Ratunkiem może być wyspecjalizowana firma, która zajmuje się takimi zleceniami. Z wiadomych względów tego rodzaju spedycja musi też mieć doświadczenie w realizacji takich zadań. Każdorazowo przecież transport maszyn musi odbywać się z zachowaniem reguł oraz zasad, pozwalających uniknąć niebezpieczeństwa uszkodzenia zawartości przesyłki. Przed złożeniem zamówienia i ostatecznym wyborem firmy spedycyjnej, warto też zapytać konsultanta, czy dana firma realizuje transport ciężki. Czasami może się bowiem okazać, że nawet na hasło transport ponadgabarytowy, ktoś mylnie potwierdzi nasze zamówienie a następnie się z niego wycofa. Dlatego też, by uniknąć rozczarowań dogadajmy wszystkie szczegóły z odpowiednim wyprzedzeniem.
Z tego powodu ten rodzaj transportu
Transport ponadgabarytowy zwany również jako transport ciężki w transporcie drogowym jest to przewożenie ładunków bardzo dużych, na które często należy mieć dokumenty potwierdzające możliwość poruszania się po drogach. Obejmuje to między innymi transport maszyn. Prawne wymiary i dopuszczalne masy różnią się w zależności od kraju, a w każdym regionie pojazdy, które przekraczają standardowe masy i wymiary, wymagają specjalnego zezwolenia na wykonywanie ruchu drogowego. Tak więc istnieją szczególne przepisy dotyczące ruchu pojazdów ponadgabarytowych. Przeładunek tego typu ładunków ciężkich odbywa się zwykle w nocy iw weekendy oraz po wcześniejszym zaplanowaniu trasy, na której będzie realizowany. Z tego powodu ten rodzaj transportu angażuje zespół do analizy tras, aby sprawdzić, czy na trasie nie ma przeszkód uniemożliwiających przejazd pociągu przeładunkowego. Po przeprowadzeniu badania i wydaniu zezwolenia właściwych organów, kierowany jest również wniosek do przedsiębiorstw energetycznych i inżynieryjnych o towarzyszenie przy przenoszeniu w celu ewentualnego usunięcia, naprawy i przemieszczenia sygnalizacji świetlnej.
W przeszłości wielokrotnie widywałem przewóz ciężkiej
Transport ponadgabarytowy umożliwia przewóz ładunków o większych wymiarach niż normalnie dopuszczalnych do ruchu drogowego na drogach publicznych. Warunki przewozu takiego transportu: Ładunki mogą wynosić powyżej 42 ton. Szerokość takiego transportu może wynosić powyżej 2,5 m. Długość całego transportu: naczepa może być długa powyżej 16,5m, przyczepa może mieć długość większą niż 18,5m. Taki transport wymaga nie tylko odpowiednich zezwoleń, oraz wytyczenia odpowiedniej trasy. Czasami ze względu na różne ograniczenia warto zaplanować częściowy przewóz ładunku barkami rzeką.
Transport maszyn możemy wykonywać przy pomocy różnych rodzajów transportu także rzeką przy pomocy barek lub przy pomocy helikoptera Przy bardzo wielkich ładunkach maszyn wykorzystujemy wspomniany wyżej transport ponadgabarytowy. W trakcie takiego transportu przewozi się maszyny górnicze, rolnicze, budowlane, wykorzystywane w leśnictwie. Przewozi się także inne ładunki: silosy, zbiorniki, elementy elektrowni wiatrowych, elementy mostów (przęsła) i wież, dźwigi, jachty i inne.
Transport ciężki umożliwia przewóz wspomnianych wyżej ciężkich ładunków. W przeszłości wielokrotnie widywałem przewóz ciężkiej koparki przy pomocy przyczepy niskopodwoziowej. Kiedyś słyszałem o transporcie ciężkiej iglicy przy pomocy helikoptera.